Doğadaki bitkileri ve objeleri işlerinde maharetli ekibimiz aracılığı ile sizlerle buluşturuyoruz. Sizler için Kentsel ve Kırsal alanlarda kültürel, ekonomik ve estetik bakımından güzel ve verimli yaşam alanları oluşturuyoruz.

Öncelikle sizlere peyzaj kelimesinin ne anlama geldiğini anlatarak başlayalım bu sayede akıllardaki peyzaj kelimesinin anlamını öğrenmiş olursunuz. Peyzaj genellikle çevre bahçe bir yerlerin etrafını düzenlemek demektir peki peyzaj nerelerde kullanılır? Peyzaj kent, doğa, park, bahçe, sahil, yol, özel alan gibi yerlerde görüntüsü çok hoş olmayan yerlerde daha çok kullanım gösterir.

Günlük hayatımızda çok sık rastladığımız peyzaj türü kentsel dönüşümlerde biz insanların doğaya sunulan hediyeleri olan çimlendirme, ağaçlandırma, ışıklandırma, ve kaldırılamayacak olan o görüntü kirliliği olan beton yığınlarının görüntüsünü güzelleştirmek için yapılan peyzaj ve oturma alanlarıyla oraya bir doğayla yaşam sunuyoruz.

Aslında peyzajın birden fazla çeşitleri vardır. kentsel peyzaj, biraz önce anlattığım gibi endüstri peyzaj, turistik peyzaj, yol peyzajı, gibi bir çok peyzaj örneği vardır. Örnek vermek gerekirse mesela bir çocuk parkını göz önüne getirelim. Parkın bir kenarında ışıklandırmalar ile çevresinin güzelliği ile ağaçlandırması ile oturma alanları ile sizler çocuklarınızı rahatlıkla getirip eğlenceli vakitler geçirebileceğiniz alanlar sunuyoruz siz değerli insanlara. Siz çocuğunuzu nasıl bir yerde oynatmak istersiniz? Sorunun cevabı ise tabiki güvenli ve güzel görünüme sahip olan yerlerde çocuklarınızın oynamasını istersiniz. Bunun isteme sebebi ise hem gittiğiniz parkın etrafı yem yeşil hemde çocuklarınızın oynadığı park gelişmiş ve güvenli olmasından dolayıdır. Sizler nasılda evinizin dört bir yanını düzenliyip dekore etmeye çalışıyorsunuz, bahçenizi düzenliyorsunuz,boş alanları değerlendiriyorsunuz, oturma alanlarınızı belirleyip düzenliyorsunuz doğayıda tıpkı bir eviniz olarak görün ve düzenlememize yardımcı olun. Bu sayede dünyamız ve oturduğumuz kentler yaşanabilecek bir yer olsun.

Örneğin bir mimar nasıl binanın içerisinin dizayn eder prjelendirir ise o binanın bir de dış tarafı vardır. Binanın dışıda mevcut binanın dışında bahçeler yollar ve vb. bir çok şeyler mevcut ve bunların hepsini biz peyzaj diyoruz. bu demek değildir ki peyzaj sadece ağaçlarla ilgili peyzaj bir yerin çevresini düzenlemede tasarımında statik, estetik, hidroloji çizim yöntemleriyle dendroloji gib takım ile ve bu bilgilere aynı anda bütün takım bu bilgiye sahipse biz buna peyzaj deriz.

Peyzajın tanımı ve içeriği:

Bahçe düzenlemesini bilimsel ve sanatsal bir şekilde ve diğer dallarda yaşanıldığı gibi gelişmeye başlamıştır.

Mekan düzenlemesinin ise iki çeşidi vardır.

1. İç Mekan Düzenleme(Mimari)
2. Dış mekan düzenleme(Çevre)

Mimar bir mekanın veya bir bir binanın içerisinin dizaynını yapar ve projelendirir. Ama binanın veya mekanın sadece içi mi vardır yoksa dışıda varmıdır? Tabiki mimar hem dış hem iç kısmını projelendiremez dış tarafları ise peyzaj diyoruz binanın veya mekanın dışında bulunan bahçeler, yollar, havuzlar, tesisler vb. şeylerin tasarlayan ve çizen kişi veya kişilere peyzajcı diyoruz. Peyzaj kelimesinin özetlemek gerekir ise peyzaj bir mekanın veya binanın veya doğanın dış tarafının düzenlemesini yapan ve projelendiren kişi veya kişilere peyzaj mimarı adı verilmektedier.

img_divider